Je lepší pokovení autoskel nebo tónování fóliemi?
Protisluneční fólie někdy soupeří o zákazníky s pokovením auto skel ve vakuové peci. I když najdete zastánce této metody nevratného tónování, většina motoristů se nakonec rozhodne pro fólie. Přesvědčí je totiž hlavní nevýhody, které jsou pro pokovení typické.
Co je to pokovení autoskel?
Pokovení neboli tónování bezfóliovou metodou se používá pro zatmavení oken déle než fólie. Ve vakuových pecích se na vnitřní stranu autoskel nanáší mikroskopická vrstva titanu o síle několika jednotek mikronů, která odráží sluneční záření.
- Pokovení (stejně jako protisluneční fólie) chrání před horkem v letních měsících, udržuje ve voze příjemnou teplotu, pohlcuje UV záření, brání oslnění a přispívá k vyššímu soukromí ve vozu.
- Obě varianty jsou cenově srovnatelné, ale rozšířenější je tónování fóliemi.
Zbytečná demontáž
Před pokovením je nutné provést demontáž autoskel a skla vlepená v karosérii vyřezat. Tato práce zbytečně zabere několik hodin. Navíc může dojít k poškození vnitřní izolace oken a součástek, které stojí nemalé peníze.
Nezkušené firmy skla demontují i při tónování fóliemi. Zbytečně tak ale riskují poškození vozu. V případě fólií je demontáž skel zbytečná a naprosto nevhodná. Profesionální aplikační firmy nechávají skla i vnitřní obložení na svém místě. Nedochází tak k poškození dveří, uchycení oken ani jiných součástek.
Časová náročnost
Pokovení autoskel u osobních vozů obvykle trvá 1–2 dny. Pokud se rozhodnete pro fólie a objednáte se na konkrétní termín, budete odjíždět s natónovanými okny za několik málo hodin.
Skvrny na sklech
Pokovení autoskel (nanesení kovu na demontovaná okna) se provádí ve vakuových pecích. Kov však v některých případech po čase ztratí svou přilnavost a při běžném používání se začne stírat. Navíc se na sklech mohou vytvářet fleky od prstů a rukou.
Podobné problémy u kvalitních folií řešit nemusíte. Jejich životnost je totiž delší než životnost samotného vozu. Ani po letech se navíc nemění jejich vlastnosti nebo výhody.
Nechrání posádku
Při autonehodě může dojít k rozbití bočních skel, po kterém se střepy často velkou rychlostí rozletí do kabiny a ohrožují posádku vozu. Pokovení toto nebezpečí nesnižuje ani nezvyšuje. Fólie však udrží rozbité sklo pohromadě, a minimalizuje tak riziko poranění.
Zrcadlový efekt
Barva pokovení závisí na kovu, který se na sklo nanáší. Ve většině případů je výsledek až příliš reflexivní, a okna tak připomínají zrcadlo. Navíc může být pokovení i nebezpečné – od okolních vozidel totiž odráží příliš mnoho světla.
Protisluneční fólie se vyrábí v nereflexivních odstínech a odráží méně světla než samotná skla před tónováním. Pokud se vám zatmavená skla nelíbí, pro ochranu před sluncem vyzkoušejte fólie 3M Crystalline.
Složitá výměna
Pokud dojde k rozbití pokoveného skla (při autonehodě nebo vloupání), nové okno pravděpodobně nebude mít stejný odstín jako ostatní. U kvalitních fólií rozdíl mezi novým a původním zasklením nepoznáte.
Nevratná úprava
Pokovení autoskel ve vakuové peci je nevratné. Pokud vám jejich vzhled nebo vlastnosti přestanou vyhovovat, bude nutné zaplatit kompletní výměnu oken.
U fólií je situace mnohem příznivější – kvalitní autofolie lze odstranit a vyměnit kdykoli během jejich životnosti.
Tipy pro vás
- Všechny důležité informace o pravidlech, které ze zákona platí pro tónování autoskel, najdete ve článku Jaké zatmavovací fólie jsou povolené.
- Pro lepší ochranu vozu proti vloupání a vandalům doporučujeme bezpečnostní fólie.
- Pokud vás zajímají ceny tónování, nahlédněte do našeho ceníku.
Komentáře