Vyloučení tepelného šoku a prasknutí skla u oken s fóliemi
Kvalitní protisluneční fólie absorbují a odráží vysoký podíl tepelného záření. Při aplikaci nevhodného polepu může za určitých okolností dojít k prasknutí skla v okně tepelným šokem. Chceme vám proto ukázat, jak správně postupovat a takovému riziku se vyhnout.
Kdy hrozí tepelný šok a prasknutí oken?
Tepelný šok a následné prasknutí skla nevzniká pouze u oken se slunečními fóliemi. Takové poškození může vzniknout i v případě oken bez folií a například nábytek hned za sklem je z hlediska prasknutí skla zcela nevhodný. Výrobci však s tímto rizikem většinou počítají a vyrábí okna tak, aby k termálnímu šoku nemohlo dojít.
Instalace absorpčních slunečních fólií ale změní vlastnosti oken včetně maximální teploty, která na povrchu skel bývá v letních měsících. Před samotnou instalací fólií proto doporučujeme ověřit, zda je vybraný typ vhodný na daná okna.
Riziko prasknutí oken se slunečními foliemi kvůli tepelnému (termálnímu) šoku je velmi malé – paradoxně více hrozí u polepů, které pohlcují velký podíl tepelného záření (například prémiové fólie 3M Prestige).
Nejčastější příčinou samovolného prasknutí je nerovnoměrné zahřívání skel. Obyčejná skla v oknech totiž odolávají rozdílům teplot na svém povrchu pouze do 30 °C.
- Zejména v letních měsících a při silném slunečním záření se okenní skla mohou zahřát na vysoké teploty. Kvalitní sluneční fólie část tohoto záření odrazí. Ochrání tak interiéry před horkem, ale zároveň zvýší teplotu skel.
- Pokud budou na jednom zasklení dvě oblasti se značným rozdílem teplot, bude se sklo v každém místě rozpínat jinak. Vznikne tak velké napětí, které může způsobit jeho prasknutí.
Okno ale někdy praskne samo od sebe, i když je teplota na celém viditelném povrchu stejná. V takových případech může být příčinou hluboké uložení skla v rámu.
Praskliny z tepelného šoku poznáte jednoduše. Obvykle totiž mají začátek na hraně skla, který je navíc kolmý k rámu okna.
Důležité: Zkušené aplikační firmy provádí před instalací slunečních folií s vysokou účinností výpočet zatížení skel. Díky tomu mohou zákazníkům doporučit nejvhodnější fólie a vyloučit riziko náhlého prasknutí skla tepelným šokem.
Co zvyšuje riziko prasknutí skel?
- Orientace oken na jih, západ nebo východ
- Zastínění části oken předměty z venku
- Skla s vysokou energetickou absorpcí
- Přirozené zastínění pouze části okna
- Barevná vrstva či potisk na oknech
- Zdroj tepla/chladu v blízkosti skel
- Reklamní polepy skel nebo výloh
- Částečně stažené venkovní rolety
- Rozdílné teploty vzduchu (zejména v zimě) a na sklech s absorpční folií
Víme, jak vyloučit riziko termálního šoku
Abychom mohli vyloučit riziko náhlého prasknutí skla vlivem tepelného šoku, využíváme specializovaný software od společnosti 3M. Díky výpočtu zatížení stávajících skel s vybranou fólií totiž můžeme ještě před instalací ověřit, zda lze vybraný typ bezpečně použít.
Do programu se zadává mnoho parametrů včetně rozměrů a skladby skel, jejich umístění vůči světovým stranám, zastínění i kvality prosklení. Důležitý je také materiál, ze kterého byl vyrobený rám okna.
- Na základě těchto parametrů program vypočítá zatížení skel s navrženou folií a vygeneruje tzv. 3M Glass Checklist (ukázkový checklist v PDF si můžete prohlédnout zde)
- Pokud bude u skel s vybraným typem polepu existovat riziko samovolného prasknutí, doporučíme vám jinou folii a pro jistotu její vhodnost opět ověříme výpočtem
Pokud nejsou k dispozici údaje (technické listy) ke stávajícím oknům provádíme u zákazníků nezávaznou diagnostiku skel, jejich skladby, tloušťky a typu použitého zasklení. Využíváme při tom optické přístroje, které umí tyto hodnoty ze skel odečíst bez nutnosti jejich demontáže.
Máte se obávat prasknutí skel?
Ne. Při správném postupu a ověření vhodnosti folií dle pokynů výrobce nehrozí vašim oknům žádné nebezpečí. Zkušená aplikační firma dokáže vyhodnotit míru rizika prasknutí skla s foliemi vlivem teplotních změn a doporučit vhodný typ polepů. Tato poměrně sofistikovaná činnost však vyžaduje zkušenosti i odborné znalosti.
Tipy pro vás
- Nejzajímavější okenní fólií na trhu je v současné době řada 3M Prestige. Vyrábí se totiž unikátní nanotechnologií, kterou se výrobcům v Asii ani přes opakované pokusy nepodařilo napodobit.
- Okenní fólie 3M Prestige navíc neobsahují keramiku ani kov. Právě tyto složky u obyčejných polepů totiž časem degradují a způsobují, že fólie po 3–5 letech přestávají být funkční.
- Sluneční folie lze při montáži kombinovat s dalšími druhy polepů. V rámci jedné instalace tak můžeme na okna aplikovat třeba také bezpečnostní nebo termoizolační fólie.
Komentáře
Dobrý den, v bytě nám prasklo sklo u většího okna. V bytovém domě se to přihodilo již několika dalším majitelům. Nejsem si tedy jistá, jestli je to problém sesedání domu, termo-izolačního šoku – na okně je tmavě hnědo-béžová roleta den-noc, nebo nekvalitní výplní otvoru. Ve vašem článku jsem se dočetla, že provádíte diagnostiku okna a doporučíte tak vhodnou fólii. Se sklenářem jsem již domluvená, že okno vymění, ale chtěla bych zamezit případnému dalšímu prasknutí. Domluvila jsem se s ním, že Vás oslovím a požádám o diagnostiku a současně bude následně potřeba zkoordinovat nalepení externí fólie ještě před výměnou skla. Byt je ve 4.NP a k oknu (ani jeho umytí) se dá jen velmi komplikovaně dostat.
byt je v Chýni. Sklenář na Praze 5.
Budete mi s tím umět pomoci, prosím?
moc děkuji a přeji pohodový den.
Dobrý den,
odpověděli jsme Vám na váš mail.
Děkuji a jsem s pozdravem.
Ing.Pavel Kudláček
https://www.glassgarant.cz
tel:296 554 676
mobil:602 343 331